Memorial Wall panel 3

Ancestral Memorial Wall

Panel Three


First Column

Larry Allan

Don C. Swanson

Union Park Presbyterian Church

Brian L. Cole

E. H. Warner

Ruth E. Andrews

Eleazer and Jane Johnson, Pioneers-1858

Henry Meier Family – Ida County

Monty & Nan Mills – C.L. & Leona Bowers

Earl and Sarah Shostrom

John Herbert Averill,Sean M,Susan A,K,C

Francis R. Brown

Hazel I. Showman

Edmund Parker & Eliza Scripps Chase

Dallas Co. Genealogical Soc. est. 1967

Alfred O. Lockwood (1841-1885) Odessa IA

Bob & Joanne Mahaffey

Howard Edward and Loretta Bonicamp Bell

Boleslaw Bobolinski

Robert W. Booth, Sr.

George and Rosaltha “Jennie” Davies

Decorah Genealogy Association

North Central Iowa Genealogical Society

Christian M. Overholtzer Descendants

PAF-WAYS

Leonard G Ackerlund Madrid, IA 1913-2001

Emma L Pies Barclay 1884-1993 109 1/2yrs

Ross Williams Jr Nov 15 1922 Jul 31 2003

Anson D Morgan Corinth,MS CoB 15th IAVol

Community State Bank Ankeny Iowa

E. Leona Hotle 1888-1971

Mabel Bingham Holmes-Chariton(1912-2002)

Jacob & Marth Vogt 50 Years Keokuk IA

John M. Littschwager

John A. and Florence L. (Shoop) Baccus

Clarence A. and Mabel I. (Baccus) Long

In Memory of Julia Lapella, 1903-1997

Jonas-Siri-Norland (America 1853)

William E Paterson & Sheryl L Paterson

Lloyd S West Gloria M West

Kenneth and Lois (Jentz) Ahntholz

Norma Butcher Garrett-Donald C. Garrett

Delbert Dolson Edna Ellison Dolson

Robert A. and Billa  E. Darner

Clayton County Genealogical Society

Bernard H. & Ethyle A. (Fite) Rogers

Richard R. & Izell M. (West) Schults

Charlene Ann Nichols

Arthur & Marie Meier

Soren-and-Anna-(Ravnaas)-Oleson-Quakers

George Roger and Elsie M Easton

George F. Aubrey Jr. & Regina M. Stets

Fred W. Stets & Gertrude M Morrissey

George F. Aubrey Sr. & Julia Ann McNally

Dwight E. & Pauline Crabb Prall, Newton

Major W. & Rhoda Shirk Rudd, Washington

William TAYLOR/Mary A. CANNON, Indianola

Jackley & Tremel Families, Ashton, IA

Johannes & Thom Families, Ashton, IA

Kenneth M. and Donna Bennett Kelling

Fort Des Moines Community Bank

Fredrick D & Arlene R DeVries

Hammer Pharmacy-Hammer Medical Supply

Pauline Claman Sept 12 1935 Dec 20 2003

Phillip Joseph Rees

Samuel R Ellis & Julia M (Cataldo) Ellis

Bill Jensen’s Crescent Chevrolet

Independent Insurance Agents of Des Moines

Shirley E Miller-IGS President 1991-1992

Pioneer Sons & Daughters Polk Co Chapter

John & Elizabeth Beeman 1855 Marshall Co

Darrell R. Easton of Akron, Iowa

Margaret Chess, Anderson

Charles Thompson-Sarah McGuire-Jeff. Co.

John T. McPherson-Sabina Holiday-War. Co.

Joseph C. & Elinor Brook

Bob & Phyllis Rothlauf, Pat & Mike

Sarah Beth and Larry Ray Johnson

Clayton & Evelyn Clark, Zwingle Iowa

Alfred Waldo & Viola May Bunning Siebke

Donald & Alice M Bailey

James Likes – Mary Cunningham

Granville H. & Margaret (Rogerson) Stone

Robert & Mary (Livingood) McKanna

Wilson T. & Amanda J. (Stone) Knott

John C. & Rebecca E. (McKanna) Knott

Leon Idas Roy 1834 – 1920

Irma Gordon Hardesty – Old Fort DM DAC

Benjamin Clark Stratton 1864 – 1936

Edith Almina Crain Stratton 1875 – 1970

Corinne Stratton Michelson 1910 – 2001

Vinzenz & Bernhardine Kappeler/Kapler

Thomas Jefferson Hardesty, Sigourney, IA

Silas and Eunice Vaughn Dodd

“Red” & Eleanor Green – Renwick, IA

Teunis and Elisabet Niemantsverdriet

James J. (Jamey) Eustace

Francis and Marian (Aubrey) Cooney

Victor and Cordelia Welamb

Michael J & Sarah (Abernethy) Morrissey

Second Column

William David and Mable Dinnell Corley

Richard and Elizabeth Dye Dinnell Family

Karma Dyke – Genealogist Extraordinaire

Bessie Moorhead Reed – Dunlap, IA

May Cameron Kaley – Mason City, IA

Sam & Dessie Luckinbill-Winebrenner

Ray & Stella Kortum-Thompson

Ramus and Karen Hansen

Hazel McKinsey and Mabel McShane Allely

Stephen and Mary T. (Jaques) Reckard

Peter C. & Letitia Mumford Davis

Henry and Mahala Martin Ruble

John and Eliza Coe Dixon

John C. and Lucinda Losey Robertson

J. Milton & Emma Davis Ruble

John H. & Arminta Clouse Ruble

Carl E. and Betty Dixon Cross

Guy Walter & Audrey Ruble Dixon

Oliver Cromwell White Jr. & Sr.

William H. & Lucy Joslin Thompson 1854

Richard H. & Jeanette Chess

Jackie Chess Scheftner

Madison County Genealogical Society

John Denison & Hulda Smith Parmelee

Ezekiel & Susan Urana Dyer Clark

Doris Marie Kruse Grade RN Died 01-28-06

Pioneer Sons & Daughters Genealogical Society

Of Polk County 1980-2007

Roland Vernon Pierce 1913 – 1993

Marguerite A. (Hancock) Pierce 1915-2003

Charter-Pierce Mem. Int. Gen. Society

Darrell Keith Henry 1957-2007

Harvey W Henry and Gloria J Henry

Nevius & Violet Colgan Cuplin

Eli & Marilyn Cuplin Wirtz

The Huguenot Society of Iowa

Ray & Doris Dickinson New Virginia, Iowa

Merle & Ada Cadwell Promise City, Iowa

Willard S Holmes – Chariton (1912-2007)

George Easom Peck 1898-1976 Brandon, IA

Pocahontas County/Laurens Genies

Brien Curtis Block Graney Johnson Morris

Duane and Mary Ellen Schroeder -Waverly

Garnet “Mary” Hackathorn Beary 1907-2002

John W Graham 1818-1893 Iowa Pioneer

Manly and Sarah Davis Gifford

Phyllis Murphy Stewart

Martha Abbas IMO Iva Mossholder Char Mem

J F.C. and Margaretha Schmidt – Scott Co.

Oscar & Cynthia Ellen (Reeder) Peters

Rev. War Patriot Jabez Shipman 1730-1781

John D. & Elizabeth Gamble-Pioneers 1856

Martje Efkamp Abbas 1835-1921

Jan Engelkes Abbas 1837-1882

Engelke Jans Abbas 1865-1945

Marieke Fekkers Abbas 1870-1965

John Engle Abbas 1897-1967

Pauline Marie DeVries Abbas 1901-1952

Dale Lee Abbas 1937-2004

Charles Brodrick 1855-1936

Sarah Bowsher Brodrick 1856-1924

Jesse Brodrick 1878-1947

Hattie Mae Nelson Brodrick 1880-1959

Ruth Elta Lovitt Brodrick 1909-1947

Frances Booth Brodrick 1920-2008

Peterke VanDyke DeVries 1850-1922

Juren DeVries 1852-1944

Antje Halfwassen DeVries 1876-1955

Philipp DeVries 1876-1956

Wolbert Fekkers 1838-1947

Gretje Reents Fekkers 1848-1882

Peter P Halfwassen 1840-1910

Alonzo Lovitt 1848-1914

Nancy Lucinda Hays Lovitt 1856-1951

Albert Newton Lovitt 1883-1963

Cliff Nundice Whitmore Lovitt 1888-1948

Henry Gordon Nelson, Sr 1856-1924

Sarah Sytsma Nelson 1860-1903

George Harmon Whitmore 1858-1928

Junia Luella James Whitmore 1863-1919

Raymond & Laura McCormick

William & Nell McCormick

Arnold & Bernice Liewer

James & Theresa Liewer

William & Florence Hadden

George & Philomena Schreck

Joe & Anne Blumenthal

Jerry & Murleen Swim, Sherrie, Sue & Sandy

John & Hannah (Chute) Poore Descendents

Ude Focken G & Meemke I F Schmidt Family

Conrad & Caroline Cline

Kenneth Eugene Moore

Wm Montz 1823 – 1905 Cedar & Hardin Co

Susannah M Zufall Montz 1825-1902 Hardin

Sophia F Montz Dawson 1869 – 1951 Hardin

A Franklin Dawson 1865 – 1955 Tama Hardin

O M Dawson 1835 – 1911 Tama Marshall

Naomi Asher Dawson 1838 – 1920 Tama

Washington Asher 1814 – 1868 Hardin

Sarah Price Asher 1818 – 189? Hardin Tama